Глобальний звіт «Делойт» «Жінки на керівних посадах»

Прогрес у досягненні гендерного паритету на керівних посадах усе ще недостатній і рухається вперед досить повільно. Проте сьоме видання глобального звіту «Жінки на керівних посадах» демонструє позитивну динаміку в питанні представленості жінок у топ-менеджменті компаній. Також ця інформація має на меті відповісти на запитання: «Які політики та правила мають вирішальне значення для того, щоб змінити на краще чинну ситуацію?»

Міжнародні дослідження продовжують демонструвати, що правління, в яких є гендерне різноманіття, набагато ефективніші. Згідно з даними дослідження Програми розвитку ООН, загальна частка жінок, які обіймають керівні посади, в Україні збільшилась на понад 40%, що значно вище за світові середні показники (на рівні 29%).

Досягти рівня приблизної рівності за нинішніх темпів можна тільки у 2045 році. Такий прогноз, може, не надто оптимістичний, проте останніми роками спостерігається позитивна динаміка в питанні збалансованості керівного складу компаній. У середньому по світу 19,7% місць у радах директорів компаній займають жінки. Це на 2,8 відсоткових пункти більше, якщо порівняти з даними останнього звіту 2018 року. І хоча відсоток жінок серед членів рад директорів потихеньку зростає, порівняно невелика кількість жінок очолює ради директорів — 6,7% у порівнянні з 5,3% у 2018 році.

Кількість жінок на посадах СЕО ще менша — 5% у 2021 році (у 2018 році — 4,4%); на посаді CFO15,7% (у 2018 році — 12,7%).

Тенденція до збільшення присутності жінок серед рад директорів є лише першим кроком на шляху до отримання посад голів рад директорів та посад у виконавчому керівництві.

В Україні відсоток жінок у наглядових радах становить 18,3%.

Провідні країни розвитку жіночого лідерства.
Джерело: «Жінки на керівних посадах у правлінні: глобальні перспективи», 7-е видання (2022).

Ради директорів компаній, які очолюють жінки, мають більшу гендерну різноманітність. Так, компанії, в яких жінки є генеральними директорками, в середньому мають більш збалансований гендерний склад своїх рад директорів, аніж очолювані чоловіками (33,5% жінок у порівнянні з 19,4% відповідно). Така статистика є аналогічною для компаній, головами рад директорів яких є жінки.

Сфери, де жінки у складі рад директорів були представлені найбільше:

Жінки з керівним досвідом мають ширший діапазон можливостей. Наприклад, такі як посади у виконавчому керівництві, що заохочує їх залишати посади в радах директорів раніше. Середній строк перебування жінок серед членів рад директорів компаній у світі скоротився з 5,5 у 2018 році до 5,1 року у 2021-му (середній час зайняття посади члена ради директорів для чоловіків — з 8-ми до 7,6 років відповідно).

Світові та регіональні аналізи, а також аналізи за країнами базуються на наборі даних, які охоплюють 10,493 компанії у 52 країнах світу (понад 176,340 посад директорів), що працюють в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, Північній та Південній Америці, у регіоні Європи, Близького Сходу та Африки. Під час аналізу бралися до уваги тільки активні посади директорів і членів комітетів у радах директорів. Для доповнення цих даних компанія «Делойт» узагальнила інформацію про квоти та інші ініціативи щодо різноманіття (diversity) у 65 країнах світу. Повний перелік країн, які охоплює публікація, наведено в дослідженні.

«Делойт» (Deloitte) — глобальна мережа компаній, що надають послуги у сфері аудиту, консалтингу, фінансового консультування, управління ризиками, оподаткування і супутні послуги, охоплюючи понад 150 країн світу. Із сумою глобальних доходів у розмірі 50,2 млрд. дол. США за 2021 фінансовий рік «Делойт» є найбільшою компанією у світі з надання професійних послуг, із штатом працівників понад 345 тис. осіб.