НейроГрафіка* — дієвий метод подолати робочий стрес, перетворити будь-яку проблему в ресурс

  1. НейроГрафіка — науковий метод, який дає змогу людині взаємодіяти з глибинними шарами своєї психіки.
  2. Основні принципи та методи НейроГрафіки.
  3. Приклади використання методу для розв’язання проблем у бізнесі та кар’єрі.

Роль HR-фахівця у компанії на сьогодні багатофункціональна. А тема, яка вийшла на перший план після карантину, у багатьох компаніях — стрес співробітників, про це вже було багато написано на сторінках цього видання. Питання в тому, як багатофункціональному ейчарові залишатися зібраним і стресостійким у критичних обставинах, працездатним та ефективним незалежно від складності ситуації в компанії?

Звідки брати внутрішню мотивацію та енергію, щоб не перевтомлюватися? Зберігати високий темп роботи і підбадьорювати колег до виконання KPI’s та досягнень? Як навчити бачити багатоваріантність рішень складних питань, мислити креативно та генерувати ідеї? Адже треба зважати на багато факторів: місію компанії, стратегічні плани, особливості бізнес-процесів та управлінських потоків тощо.

Що таке нейрографіка?

Ейчар щодня стикається з питаннями:

  • Як часто ви плануєте завдання — а плани скочуються у тартарари?  
  • Як побачити оптимальне рішення в умовах непередбачуваності?
  • Що робити, якщо поточний стан справ вас не влаштовує, ви бажаєте спробувати щось нове, але без втрат?

Для мене на ці та багато інших запитань, пов’язаних із продуктивністю у вибраній сфері діяльності, особистою ефективністю й результативністю, допоміг знайти відповіді інноваційний науковий метод — НейроГрафіка.

___________________
У статті використані нейрографічні малюнки автора.

Само слово складається із двох частин:

  • «нейро» — сукупність взаємозалежних клітин мозку (нейронів), нейросистема. Ці клітини обробляють, зберігають і передають інформацію. Взаємодія нейронів і нейронних мереж визначає рівень мотивації, стиль поведінки та критерій вибору людини.
  • «графіка» («креслення») — перенесення на папір враження, емоцій, переживання, використовуючи «нейрографічний алфавіт», в основі якого лежить геометрія.

Отже, метод дозволяє відтворити через лінії та зв’язки між контурами на тему різних сфер життя людини (кар’єрне зростання, взаємини у сім’ї або на роботі, вдалі переговори, розвиток бізнесу тощо).

1. Декілька слів про сутність методу. В останні десятиліття люди дедалі менше пишуть рукою на папері, а майже постійно друкують на електронних пристроях. Але стара добра каліграфія — це розвиток дрібної моторики. Навички писання та малювання формують кору головного мозку, визначають вищі психічні функції. Олівець, пензлик, ручка працюють із мозком безпосередньо.

Коли люди відклали убік ці офлайнові знаряддя інтелектуальної праці і перейшли на клавіатуру, вони ніби здалися електронній техніці й стали сильно «спрощуватися», піддалися загальній гуманітарній деградації. Бо мозок просто перестав відчувати імпульси дрібної моторики.

НейроГрафіка включає роботу мозку через моторику руки. Конкретно — через маркер, на кінчику якого в прямому сенсі зосереджується їхнє мислення. Нейрографічна лінія від руки — це проекція думки на папері. Кількість нейрографічних ліній визначає якість результату.

Це дуже глибокий творчий процес, зокрема й тому, що він для людини є порятунком від стресу через підтвердження свого статусу Homo sapiens — людини розумної, не перетворюючись на дятла, який виконує одну функцію — довбати (стукати одним пальцем по клавіатурі у нашому випадку).

Таким чином, НейроГрафіка є універсальним методом та інструментом взаємодії особистості із собою, зі своїм психічним та емоційним станом.

НейроГрафіка — пластичне мистецтво, де зійшлися воєдино пластика руки, естетика, зміст. Через руку мозок знаходить відображення людського буття. НейроГрафіка — спосіб моделювання несвідомого. Як метод естетичного коучингу, вона містить дуже плідну ідею, коли шлях вирішення проблем знаходиться не в практичній площині, а саме в естетичній. У цьому сенсі естетичний коучинг — пошук гармонії, емоційний стан, відчуття (внутрішня рефлексія людини за чотирма точками уваги). НейроГрафіка дає змогу глибоко проникнути в суть проблеми, вивільнити людську довіру і разом з нею — силу та енергію для вирішення складних життєвих завдань.

2. Основні принципи та методи HейроГрафіки.

Один із десяти принципів, на яких базується метод, формулюється так: «Будь-яке завдання (проблема) має графічне вирішення».

Розглянемо суть методу на простому прикладі:

Буває, що експерт утрачає мотивацію до роботи, і HR-фахівець не знає, що йому запропонувати. Особливо в рамках оптимізованого бюджету для управління персоналом, в умовах стагнації, коли професіонал уже реалізував себе, досягнув «стелі» у цій компанії, і йому стало просто нецікаво працювати.Почалися «дні бабака»…

Що робити? Застосуємо алгоритм виявлення наміру (АВН) — єдиний, який починається із формування композиції без теми. Цей алгоритм виводить людину із стану дисбалансу та втрати рівноваги. Ми створюємо новий нейронний контур, з якого можна:

  • побачити поле своїх можливостей та рішень, як можна реалізуватися у різноманітних сферах;
  • побачити вектор руху у професійній діяльності (знімається напруга нереалізованості).

Потім можна застосувати інші алгоритми, пов’язані з плануванням і досягненням поставленої мети, прийоми НейроКомпозиції.

Якщо необхідно знайти вирішення завдання, а працівник перебуває у ступорі, на допомогу приходить також саме АВН, коли через набір нейрографічних ліній підсвідомість видає те, що логічне мислення не підказує. (До цього алгоритму я особисто вдаюся, коли не маю готового варіанту рішення, а його терміново потрібно знайти.)

Одним із найпопулярніших та універсальних нейрографічних алгоритмів є алгоритм зняття обмежень (АЗО). Композицією у ньому є викид — катарсис. Людина звільняється від напруги, що пов’язана з темою. Тема — це дистанція, різниця потенціалів між тим, що є, і тим, чого хочеш, між реальним станом речей та бажаним.

У чому полягає магія зняття обмеження у досягненні мети? У тому, що негативну енергію, що вивільняється (агресія, обурення), ми направляємо на вирішення проблеми, проходячи всі пункти базового алгоритму.

Ми всі знаємо, що негатив — це колосальна енергія, яка може зруйнувати людину. Ми його екологічно виводимо з тіла та спрямовуємо на вирішення завдання. Цей алгоритм допомагає управляти своїм емоційним станом.

АЗО можна робити в рамці, як би спочатку відмічаючи, що проблема має певні межі, і у цих рамках є її рішення.

Будь-який проект, що потребує розвитку, можна опрацювати через алгоритм «Страти» і відстежити його розвиток на лінії часу. Практика допомагає зробити певний аудит того, де ви зараз є, на що спиралися в минулому і куди хочете прийти (через місяць, квартал, пів року).

Це стратегічний алгоритм. Чому він називається «Страти»? Тому що в його основі — соціальні константи. Цей алгоритм тісно пов’язаний із соціологією, тому що ми всі перебуваємо в соціальному полі й взаємодіємо в соціумі.

Соціально значимі константи ми відслідковуємо: в минулому — зараз — у майбутньому (яким ми маємо бути сьогодні, щоб ситуація завтра стала інакша). Бо зміни — це «з мене»! Як саме мені потрібно змінитися, щоб середовище навколо мене теж змінилося? Можливо, для цього доречно буде опрацювати власну конфліктність, гостроту суджень та ін., щоб суспільство мене прийняло, і мої завдання знайшли рішення.

Модель T.R.U.E. дуже дотична, бо допомагає впоратися з поточною ситуацією, розкрити поле ресурсів для вирішення завдання. Її використовують як аналог мозкового штурму для виявлення всіх ресурсів, зокрема неочевидних, для прориву і вирішення певної ситуації. Алгоритм дозволяє подивитися на завдання з різних боків його реалізації: в процесі коуч-сесії для вирішення проблеми людина знаходить, на перший погляд, неочевидні для себе ресурси. Коли ми занурюємося у свої негаразди і не бачимо, на що можна опертися для виходу з особистої кризи, метод дозволяє віднайти несподівану енергію і сили. А коли починають розкриватися шляхи доступу до ресурсів, учасникам сесії вже не вистачає одного аркуша, і ми підклеюємо додаткові .

Алгоритм S.C.O.R.E. допомагає зробити аналіз певних ефектів: зрозуміти, чи є саме це вашою справжньою метою. Включає безліч параметрів — починаючи від аналізу поточної ситуації (точніше, симптому — наприклад, можливого банкрутства, безробіття, безгрошів’я тощо) дійти до аналізу причин, що призвели до цього, знайти ресурси та створити образ найкращого результату у поточній ситуації.

Ми говоримо про стратегічне планування, тому цей алгоритм створюємо на лінії часу, і на цій лінії працюємо з теперішнім — минулим — майбутнім.

Алгоритми допомагають тренувати стратегічне бачення проектів у часі, навички аналізу, правильно використовувати ресурси, бачити перспективи.

Алгоритм «НейроДрево» (автор методу П. М. Піскарьов підкреслює, що йдеться саме про древо як схему розвитку, а не просто дерево) є одним з естетично привабливих та дієвих у плані поштовху до розвитку. У його основі закладена рефлексія вертикального зростання, що є загалом найскладнішою для людини.

Завдяки дереву, як природному живому елементу, людство вижило та еволюціонувало. Від дерева людина харчувалася, зігрівалася біля вогнища, рятувалася від диких тварин під захистом дерев’яних тинів і стін осель. У нас генетично сформований вертикальний рефлекс зростання та прагнення піднесення догори.

За допомогою цього алгоритму можна опрацювати все, що пов’язане з ідеєю зростання, якого ви бажаєте: розвинути проект, пробити «фінансову стелю», отримати результати від проекту, дати поштовх вертикальній кар’єрі та ін.

У корпоративному середовищі свій нейросад  вирощують проектні менеджери та цілі відділи продажів. Коли люди залучені до загального наміру виконання плану продажів, вони формують поле колективного несвідомого. Кожен співробітник вкладає свою частку залученої психічної енергії створення образу бажаного результату.

У такому полі неможливо не досягати мети!

НейроГрафіка дає змогу залучати персонал до бізнес-процесів компанії дуже екологічно та людяно.

Приємно бачити намір людей на зростання заради досягнення загальної мети відділу чи компанії у вигляді галереї чудових робіт, а потім відзначати перемоги та здобутки!

Короткі висновки

НейроГрафіка працює з графічними нарисами, але це не про малювання, не про створення гарних картинок. Естетична основа вторинна. Доробки виглядають як гарні малюнки, але це не образотворче мистецтво. Первинним початком творчості у будь-якому напрямі є суб’єкт, сама людина та її мислення щодо вирішення певного завдання. Акцент не в тому, щоб створити красивий малюнок, а в тому, щоб знайти рішення того завдання, яке людина позначила для себе у вигляді теми для опрацювання. Не треба вміти малювати чи бути художником, щоб виконувати нейрографічні алгоритми.

Практика роботи будується на базовому алгоритмі, який слід сприймати як набір базових інструментів, що дає доступ до різних рівнів психічної реальності.

Науковий підхід, який закладений в основу метода, допомагає сформулювати бажану реальність — без перебільшення створити архітектуру реальності, знайти оптимальне рішення певного завдання.

НейроГрафіка діє одночасно у кількох напрямах:

  • забезпечує нас енергією для вирішення завдань: відбувається глибоке, естетично вивірене, точне налаштування людини на досягнення цілей, які раніше здавалися майже недосяжними чи неможливими;
  • допомагає увійти у стан потоку. Потік (англ. flow, лат. influunt) — той психічний стан, у якому людина повністю занурена у свою діяльність. Він характеризується зосередженістю, високою концентрацією, повним залученням та націленістю на досягнення поставленої мети. Щойно ми ставимо маркер на чистий аркуш паперу та починаємо рух рукою, ми швидко входимо у такий стан.

Шановні колеги, тепер ви знаєте, що у вашому професійному арсеналі з’явився ще один потужний інструмент подолання стресу — НейроГрафіка. Цей науково обґрунтований метод супроводу різних процесів у компанії, навіть спочатку деструктивних, допомагає організації бути ще ефективнішою та конкурентоздатнішою навіть у теперішній період невизначеності та турбулентності. Спробуйте — і ви здивуєтеся результату!